Juan Martin del Potro najlepszy w Bazylei!

Juan Martin del Potro znów nie miał sentymentów dla grającego przed własną publicznością Rogera Federera i pokonał Szwajcara w trzech setach 7-6, 2-6, 6-4. Król tenisa był mocno zdeterminowany, żeby wygrać i zrewanżować się za porażkę sprzed roku, ale Argentyńczyk pokazał, że dzieląca ich liczba punktów w rankingu nie jest przypadkowa.

W pierwszym secie trwała walka gem za gem, obaj tenisiści wygrywali swoje podania, aż do stanu 4-4, kiedy to Szwajcar jako pierwszy miał problemy i stracił swojego gema serwisowego. Już wydawało się, że del Potro mając stan 5-4 wygra set, jednak Szwajcar wybronił się i szybko odrobił stratę. Co się odwlecze to nie uciecze, set zakończył się tie-breakiem, w którym del Potro rozpoczął od dwóch minibreaków i wypracowanej przewagi już nie oddał, wygrywając pewnie punkty przy swoich podaniach. Drugiego seta podrażniony Szwajcar rozpoczął od wygrania własnego serwisu i przełamania podania del Potro, następnie kontrolował swoje gemy serwisowe do stanu 5-2, kiedy to ponownie odebrał serwis Argentyńczykowi i zakończył set wynikiem 6-2. Del Potro widział, że Federer był bardzo skupiony i zmotywowany w tym secie, więc oszczędzał siły na następną partię. Taktyka okazała się słuszna, gdyż zaatakował na początku trzeciego seta i od razu przełamał podanie Szwajcara. Następnie, mimo usilnych starań Federera, już żadnemu z tenisistów nie udało się odebrać podania rywala i set zakończył się zwycięstwem del Potro 6-4.

Federer był w formie, bardzo chciał wygrać przed swoją publicznością, która go wspierała przez cały mecz, jednak del Potro w tym sezonie jest bardzo mocny, po porażce z Djokovicem w finale Szanghaju, tym razem zapewnił sobie zwycięstwo, trzecie w tym sezonie i obronił tytuł sprzed roku.