Novak Djokovic po raz ósmy wygrał Australian Open

Novak Djokovic był znów bezkonkurencyjny na kortach w Melbourne, po raz ósmy w karierze. W finale, nie bez problemów, pokonał Dominica Thiema 3:2 (4:6, 6:4, 6:2, 3:6, 4:6).

Djokovic w drodze do finału pokonał kolejno: Struffa, Ito, Nishiokę, Schwartzmana, Raonica i Federera. Jedynie Struff urwał mu seta, następne stracił dopiero w finale. Kluczowy był półfinał z Federerem, na który wszyscy fani tenisa ostrzyli sobie zęby. Szwajcar jednak rozczarował, pomimo że grał świetnie, to w kluczowych momentach psuł za dużo piłek i oddał spotkanie po trzech setach. Być może zmęczenie wcześniejszymi pięciosetowymi bojami dało o sobie znać. W finale Djokovic przegrywał po trzech setach, by wrócić i wygrać dwa następne. Mecz mógł jednak potoczyć się w zupełnie innym kierunku, Thiem pokazał niezwykłą determinację.

Po Australian Open Djokovic odzyskał fotel lidera rankingu ATP, Nadal dość niespodziewanie odpadł w ćwierćfinale z Thiemem i stracił sporo punktów. To już siedemnasty tytuł wielkoszlemowy Serba, który zbliża się tym samym do rekordowej dwudziestki Federera.