Novak Djokovic po raz piąty wygrywa Australian Open!

Novak Djokovic znów najlepszy na kortach w Melbourne, w finale turnieju pokonał Andy’ego Murraya 7:6 (5), 6:7 (4), 6:3, 6:0. Choć Szkot wrócił do swojej wysokiej formy, nie sprostał liderowi rankingu ATP, który zagrał świetny turniej.

Novak wygrał w Australii po raz piąty, zbliżając się do rekordowego osiągnięcia Roya Emersona (6 zwycięstw). Na początku sezonu imponuje formą fizyczną, po wyczerpującym, pięciosetowym półfinale z Wawrinką, nie było widać śladu w meczu z Murrayem. Serb w drodze do finału pokonał Raonica i Wawrinkę, natomiast Murray, Dimitrova, ulubieńca gospodarzy Kyrgiosa i wyjątkowo dysponowanego w tym turnieju Berdycha. Murray uniknął starcia z Federerem i Nadalem, którzy zostali wyeliminowani przez Seppiego i Berdycha. Trzeba jednak podkreślić, że grał bardzo widowiskowy tenis, miejscami ze spektakularnymi wymianami, jak w meczu z Dymitrowem czy Berdychem.

Wszyscy zapewne ostrzyli sobie zęby na pojedynek finałowy Djokovic – Nadal, ale wracający po przerwie Hiszpan nie był jeszcze w najlepszej formie. Djokovic musiał właściwie zagrać na 100% swoich możliwości w dwóch ostatnich meczach turnieju. Standardowo rozegrał pięciosetowy bój na wykończenie z Wawrinką i pewien opór stawił mu w pierwszych dwóch setach Murray. Dominacja światowej jedynki jest więc na razie niepodważalna i nader widoczna.