Roger Federer po raz ósmy wygrał Wimbledon!

Roger Federer wygrał swój drugi turniej wielkoszlemowy w tym sezonie, po sukcesie w Melbourne, tym razem przyszedł czas na jego ulubiony Wimbledon, w którym odniósł najwięcej zwycięstw. W całym turnieju nie stracił nawet seta, a finał z Marinem Cilicem okazał się spacerkiem (6:3, 6:1, 6:4).

Przydała się przerwa, którą zaaplikował sobie Federer po pierwszej części sezonu. Rezygnacja ze startów na kortach ziemnych miała kluczowe znaczenie dla jego formy, pozwoliła zregenerować siły i skupić się na turnieju, który jest dla niego tym, czym Roland Garros dla Nadala. Federer miał też trochę szczęścia, jego najwięksi rywale odpadli z drabinki turniejowej, Nadal dość niespodziewanie przegrał z luksemburczykiem Mullerem, Murray z Querreyem, a Djokovic musiał wycofać się z powodu kontuzji. Zatem w półfinale musiał jedynie uporać się z Berdychem, a w finale czekał na niego Cilic. Szanując w pełni tych tenisistów, dużą sensacją byłaby porażka Szwajcara z którymś z nich. Do tego w finale Cilic był wyraźnie niedysponowany, kontuzja stopy uniemożliwiła mu grę na 100% możliwości. Tak więc nie było innego wyjścia jak wygrać po raz ósmy i stać się najbardziej utytułowanym tenisistą tego turnieju. Wygrał go również jako najstarszy tenisista, mając 35 lat i 342 dni.