Nadal wygrał swój 16 turniej wielkoszlemowy

Nadal wygrał swój 16 turniej wielkoszlemowy

Rafael Nadal zdobył swój 16 wielkoszlemowy tytuł, w finale US Open pokonał 6:3, 6:3, 6:4 Kevina Andersona. Zgodnie z przewidywaniami, jego finałowy przeciwnik, nie sprawił mu większych problemów. Dla Andersona był to pierwszy finał w karierze, dlatego wyszedł na kort wyraźnie stremowany i jego gra nie wyglądała tak imponująco jak w półfinałowym meczu z Carreno Bustą.

Nadal goni Federera w liczbie zdobytych tytułów wielkoszlemowych, ma ich już tylko o trzy mniej od legendarnego Szwajcara. W tym sezonie obaj wielcy tenisiści podzielili między sobą wszystkie wielkie szlemy. Zważywszy na ich wiek i niezwykle wyrównany poziom światowego tenisa, to zadziwiający wyczyn. Tegoroczny US Open nie był silnie obsadzony, z udziału w nim wycofało się kilku czołowych tenisistów, jak Djokovic, Murray, Wawrinka czy Nishikori. Stąd w drabince turniejowej pojawiły się takie niespodzianki, jak półfinał Andersona z Carreno Bustą. Niczego nie ujmując tym zawodnikom, należy stwierdzić, że ich wynik nie był do końca zasługą wybitnej formy, którą nagle osiągnęli, ale właśnie efektem wycofania się części graczy z rywalizacji. Anderson to zawodnik już doświadczony, do tej pory zwykle kończył wielkie szlemy na czwartej rundzie. Tym razem los się do niego uśmiechnął, a on sam potrafił to wykorzystać. Jednak w finale widać było, że walczą zawodnicy z dwóch różnych lig. Gdy Nadal włączył piąty bieg, Anderson nie miał zbyt wiele do powiedzenia.

Ekscytująco zapowiada się końcówka sezonu i turniej Masters, gdzie Nadal i Federer będą walczyć o pierwsze miejsce w rankingu na koniec sezonu, jak za dawnych lat.