Rafael Nadal wygrywa Australian Open!

Rafael Nadal zdobył swój 21. tytuł wielkoszlemowy w karierze, pokonując w finale Daniiła Miedwiediewa 2:6, 6:7, 6:4, 6:4, 7:5. Mecz miał dramatyczny przebieg, Hiszpan przegrywał już 0-2 w setach, ale zdołał odwrócić losy spotkania.

Tegoroczny turniej w Australii rozgrywał się w cieniu skandalu z liderem list światowych Novakiem Djokoviciem. Serb najpierw został zaproszony przez organizatorów, a następnie wydalony przez władze stanowe z dwuletnim zakazem wjazdu do Australii. Cała sytuacja była kuriozalna i spowodowała niepotrzebny zamęt. Serb nie mógł bronić tytułu, a pod jego nieobecność wygrał jego największy obecnie rywal, z którym rywalizuje o miano najlepszego tenisisty wszech czasów. Budzi to niesmak i oburzenie, taka rywalizacja powinna rozgrywać się na korcie, a nie w salach sądowych. Nadalowi może być później to wypominane, a Djokovic będzie zawsze ofiarą nieczystych rozgrywek. Tym niemniej zwycięstwo Nadala wcale do łatwych nie należało, było wręcz szaleńcze i okupione ogromnym wysiłkiem. Miedwiediew przez pierwsze dwa sety grał bez kompleksów, bezkompromisowo, a co najważniejsze skutecznie. Jednak w kolejnych setach to Hiszpan uzyskiwał przewagę i przy aplauzie zgromadzonej publiczności, która wyraźnie mu kibicowała, zdobył swój 21 tytuł wielkoszlemowy, co czyni go najbardziej utytułowanym zawodnikiem w erze open.

Nadal będzie miał szansę powiększyć swój dorobek wielkoszlemowych tytułów w Paryżu, na swojej ulubionej ceglanej nawierzchni. Tam też może dojść do skandalu z niedopuszczeniem do gry Djokovicia, który broniłby tytułu sprzed roku. Gdyby tak się stało rywalizacja między tymi wielkimi tenisistami zostanie wypaczona przez… przepisy sanitarne.